براي ديدن تمامي قسمتها بايد عضو شويد. 
الرئيسيةPortal*مكتبة الصورورودثبت نام

شاطر | 
 

 شير و خورشيد، نشان ملي ايرانيان

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
کوروش هخامنشی
admin
avatar

تعداد پستها : 421
Age : 31
اعتبار : 78
Registration date : 2008-11-16

پستعنوان: شير و خورشيد، نشان ملي ايرانيان   الخميس نوفمبر 27, 2008 9:35 amاين نوشته به فروهرِ «صمدخان ممتاز السلطنه»، وزير مختار ايران که توانست با کوششهاي پيگيرش در کنفرانس ژنوِ سال 1284 خورشيدي، در کنار صليب سرخ، نشان شيروخورشيد سرخ ايران را به تصويب برساند، پيشکش ميشود.

1. عجب بازي اي مي کند اين تاريخ !
درست، يکسد سالِ پيش بود که «ارباب کيخسرو شاهرخ»، نمايندهي زرتشتي مجلس شوراي ملي، براي پشتيباني از درفش سه رنگِ شيروخورشيد نشان ايران، مجبور شد براي به دست آوردن راي نمايندگان مجلس و راضي کردن برخي از نمايندگان مذهبي، از هر کدام از نمادهاي روي درفش ملي ايران، تعبيري مذهبي نمايد.

سد سال گذشت و امروز، نمايندهي ديگر زرتشتيان در مجلس شورا اين بار نه ملي بلکه اسلامي «دکتر کورش نيکنام»، باز از نشان شيروخورشيد سخن گفت و خواهان بازگشتِ مجسمههاي شيروخورشيد بر سردرِ باغ ملي شد و حداد عادل (رييس مجلس) نيز آن را منوط به نظر مردم کرد.

2. شوربختانه چندي است، تعدادي از همکاران روزنامه نگار که هيچ شناختي دربارهي پيشينهي اين درفش ملي ندارند، با قلم فرسايي ميکوشند درون مايهي کاملا ملي اين پرچم را از آن بگيرند و رنگ و لعابي مذهبي به آن بزنند و با خندستاني که به راه انداختند گروهي را نيز سوار بر اين موج کنند.

نشان شيروخورشيد يک نشان ملي است و بس !

به اين سند بنگريد تا به همهي حرف و حديثها در اين زمينه پايان دهيم :برگهي ارزشمندي که از سدهي چهارم پيش از زايش مسيح (2400 سال پيش) و در موزهي آرميتاژ لنين گراد نگهداري ميشود.

اين برگه، خشايارشا يا اردشير دوم را در حال نيايش و ستايش اناهيتا که سوار بر شير است نشان ميدهد. به خورشيدي که بر پشت اوست بنگريد.

با نگرش به اين که خورشيد نماد ميترا و ميتراييسم، کيش بسيار کهن نياکانمان بوده است. پس از تازش تازيان به ايران، از يکسو چون پدران و مادران ما دلبستگي ديرينه به مهر و خورشيد داشتند و از سويي ديگر، نقشِ تنديس آدمي و آن هم ايزدي که نماد کيشِ ديگري غير از اسلام بود، بر روي پرچم ناروا شناخته ميشد، به جاي تنديس ميترا نماد او را که گردهي خورشيد بود بر پشت شير سوار کردند و نشان شيروخورشيد از آن هنگام دوباره پديد آمد و بر روي پرچمها رفت.

3. ايرانيان بايد گام به گام براي بازگشت شيروخورشيد اين نماد ملي سرزمينمان تلاش کنند.

نخست تنديسهاي شير و خورشيد مانند نمونهي باغ ملي را سرجايِ خود برگردانند، در گام بعدي شيرو خورشيد سرخ، جاي هلال احمر عثماني را که بودنِ آن توهيني بزرگ به هويت ايراني است، بگيرد و در گام سوم شيرو خورشيد بر درفش ملي ايران جاي گيرد.

براي تحقق اين سه گام بايد از همگي نيرو و تواناييهاي خود بهره بريم.

_________________
And the reign will kill us all
Throw ourselves against the wall
But no one else can see
The preservation of the martyr in me
---------------------------------------------------
به یزدان که گر ما خرد داشیتم............کجا این سرانجام بد داشتیم؟
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي
 
شير و خورشيد، نشان ملي ايرانيان
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
 ::  تاريخ، فلسفه و مذهب :: تاريخ :: ايران-
پرش به: